Preliminari pirkimo - pardavimo sutartis: ką reikia žinoti ir kaip išvengti klaidų?

Kokius punktus reikia įtraukti į preliminariąją pirkimo - pardavimo sutartį?

  • Nurodyti tikslius turto duomenis (adresą, unikalų numerį ir kt.) bei sandorio šalių (pirkėjo ir pardavėjo) asmens duomenis;

  • Kainą, atsiskaitymo sąlygas (pilnas atsiskaitymas notarinės sutarties sudarymo metu ar po jos), kas apmokės papildomas su sandoriu susijusias išlaidas (notaro, vertintojo paslaugas ir kt.);

  • Nustatyti laikotarpį, per kurį turi būti sudaroma pagrindinė turto pirkimo - pardavimo sutartis;

  • Jei būstas parduodamas su baldais ir buitine technika, patartina išvardinti juos sutarties priede;

  • Preliminarios sutarties sąlygų neįvykdymas (vengimas sudaryti pagrindinę sutartį, sutarties nutraukimas ar kt.) ir baudos už jį.

Ar galima keisti preliminarios pirkimo - pardavimo sutarties sąlygas po jos sudarymo?

Sutarties sąlygas galima keisti tik bendru rašytiniu abiejų šalių susitarimu. Jei sąlygos keičiamos, būtina pasirašyti sutarties priedą, kuriame būtų aiškiai nurodyta kurie pirminės sutarties punktai koreguojami, ant dokumento turi būti ir pirkėjo, ir pardavėjo parašai. Keisti sąlygas be vienos iš pusių sutikimo negalima.

Prieš sudarant preliminarią sutartį, parduodamo turto dokumentai turi būti patikrinti. Jei paaiškės, kad prieš pasirašant pagrindinę sutartį notaro biure reikia daryti geodezinius matavimus, registruoti statinius ar pan., šie procesai gali užsitęsti ne vieną mėnesį.

Būtina apie tai informuoti pirkėją ir numatyti protingą terminą pagrindinės sutarties sudarymui. Kitu atveju, gali tekti mokėti baudas už preliminarios sutarties sąlygų neįvykdymą laiku.

Atsakomybė už sutarties sąlygų neįvykdymą

Sutarties sąlygų neįvykdymas užtraukia civilinę atsakomybę - viena sutarties šalis gali paduoti kitą į teismą.

Standartiškai, jei pagrindinės pirkimo - pardavimo sutarties nepavyksta sudaryti dėl pirkėjo kaltės - pirkėjas praranda sumokėtą avansą. Jei dėl pardavėjo kaltės - pardavėjas grąžina pirkėjui avansą ir sumoka tokio paties dydžio baudą.

Neturint pakankamai patirties su nekilnojamojo turto pirkimu ar pardavimu, parengti preliminarią sutartį savarankiškai gali tapti nelengva užduotimi.

Jei nesate tikri kaip taisyklingai sudaryti tokį dokumentą, kreipkitės, sudarysime profesionalią pirkimo - pardavimo sutartį, apsaugančią Jus nuo įvairių rizikų.

  1. Kas yra preliminari sutartis?
    Tai dokumentas, kuris nustato esmines NT sandorio sąlygas ir įpareigoja abi šalis užbaigti sandorį.

  2. Kodėl ji svarbi?
    Užtikrina šalių įsipareigojimus ir apsaugo nuo nesusipratimų bei netikėtumų.

  3. Kokias sąlygas būtina įtraukti?
    Pardavimo kaina, terminas, atsiskaitymo būdas, baudos už nevykdymą, turto aprašymas.

  4. Kokie yra dažniausi pavojai?
    Netikslūs duomenys, praleisti terminai, neaiškūs atsiskaitymo už turtą būdai.

  5. Kada ją reikėtų sudaryti?
    Sutartis turi būti sudaroma prieš atliekant bet kokius finansinius įsipareigojimus ar paliekant avansą.

Kas yra preliminari pirkimo - pardavimo sutartis?

Preliminari pirkimo-pardavimo sutartis yra pirminis dokumentas, skirtas užtikrinti, kad NT sandoris būtų įvykdytas laikantis iš anksto sutartų sąlygų. Tai privalomas žingsnis, padedantis tiek pardavėjui, tiek pirkėjui apsaugoti savo interesus. Nors teisės aktai nereikalauja notaro patvirtinimo, rekomenduojama sutartį sudaryti dalyvaujant teisininkui ar NT ekspertui, siekiant užtikrinti jos teisėtumą.

Preliminarios pirkimo - pardavimo sutarties forma

preliminari pirkimo pardavimo sutartis
preliminari pirkimo pardavimo sutartis

Ši dažnai naudojama preliminarios pirkimo - pardavimo sutarties forma iš https://rekvizitai.vz.lt/ yra pakankamai nebloga, tačiau kaip NT ekspertai patariame apsvarstyti tokius punktus:

  • Ar turtas perkamas nuosavomis lėšomis, ar su banko paskola? Jei su paskola, kas bus, jei pirkėjas gaus neigiamą atsakymą iš banko?

  • Jei turtas nepriklausomo turto vertintojo nebus įvertintas tokia suma, kokia yra perkama, ar pardavėjas sutinka grąžinti avansą?

  • Jei turtas nebus perduodamas iškart po pagrindinės pirkimo - pardavimo sutarties sudarymo notaro biure, reikia tai pažymėti preliminarioje sutartyje.

  • Dažnu atveju pasirašydamas preliminarią pirkimo - pardavimo sutartį pardavėjas dar neturi gavęs visų reikalingų parduoti leidimų. Tokius leidimus kaip bendrijos pažyma ar kreditoriaus sutikimas galima gauti tik prieš pat sandorį, todėl jei tokie dokumentai negauti - reikia tai numatyti sutartyje.

  • Jei avansas sumokamas bankiniu pavedimu, naudinga pridėti gavėjo sąskaitos duomenis į sutartį. Jei grynaisiais - naudinga pasirašyti papildomą dokumentą - grynųjų pinigų priėmimo -perdavimo aktą.

  • Naudinga pridėti sutarties šalių telefono numerius ir elektroninio pašto adresus, kad oficiali informacija galėtų būti siunčiama šalių patvirtintomis elektroninio ryšio priemonėmis.

Ši sutartis, nors ir atitinka svarbiausius reikalavimus, neapibrėžia subtilesnių detalių ir palieka pakankamai daug neaiškumų.

Taip pat, ši forma tinka tik parduodant butą. Jei parduodate sklypą, namą su sklypu, naujos statybos namą su nepilnu baigtumu, namo dalį, bus reikalinga kitokia - platesnė sutarties forma.

Jei norite profesionaliai susitvarkyti šiuos dokumentus, patariame kreiptis į teisininką ar NT agentūrą, kad specialistas paruoštų formą, atitinkančią Jūsų situaciją.

preliminari pirkimo pardavimo sutartis
preliminari pirkimo pardavimo sutartis

Reikia pagalbos parengiant preliminarią pirkimo - pardavimo sutartį?