Nuomininko iškeldinimas - kaip elgtis ir apsisaugoti?
Norint tinkamai išspręsti nuomininko iškeldinimo problemą, svarbu laikytis aiškaus proceso: pirmiausia – rašytinis įspėjimas, tada – šaukimas į teismą ir teismo procesas, ir galiausiai – priverstinis iškeldinimas, jei problemos neišspręstos taikiai. Tinkama nuomos sutartis ir aiškūs atsakomybės punktai padės išvengti sudėtingų situacijų ateityje.
Šaltiniai: LR Teisės aktai, VMI.lt.
Procesas: kaip elgtis, jei reikia iškeldinti nuomininką?
Rašytinis įspėjimas
Pradėkite nuo oficialaus rašytinio įspėjimo. Įspėjime turite nurodyti:Kokių nuomos sutarties sąlygų nesilaikoma (pvz., nuomos nemokėjimas, turto gadinimas, triukšmas).
Konkretų terminą, per kurį nuomininkas turi ištaisyti padėtį. Pagal civilinį kodeksą, minimalus terminas yra 30 dienų, todėl rekomenduojama tokį terminą ir duoti, nebent nuomininkas gražiuoju sutinka su trumpesniu iškeldinimo terminu.
Galimas pasekmes, jei situacija nebus išspręsta (sutarties nutraukimas, teisinės priemonės).
Kreipimasis į teismą
Jei nuomininkas nereaguoja į įspėjimus arba pažeidimai kartojasi, būtina kreiptis į teismą.Teismui reikės pateikti: nuomos sutartį, įspėjimo kopiją, įrodymus apie sutarties pažeidimus (pvz., nuomos mokėjimų trūkumą ar kaimynų skundus).
Priverstinis iškeldinimas
Gavus teismo sprendimą, galite kreiptis į antstolį dėl priverstinio nuomininko iškeldinimo. Antstolis pasirūpins, kad procesas būtų įgyvendintas teisėtai ir efektyviai.
Kiek laiko trunka teismo procesas?
Jei visi dokumentai tvarkingi: turite nuomos sutartį, kaimynų įspėjimus, dokumentus apie žalą turtui, teismas paprastai viską išsprendžia greitai - per kelis mėnesius. Jei dokumentų trūksta, priklausomai nuo bylos sudėtingumo, teismas gali užsitęsti 6 mėnesius ar ilgiau.
Priverstinio iškeldinimo terminas
Jei nėra sunkinančių aplinkybių, įprastai teismas duoda nuomininkui 30 dienų terminą išsikelti iš nuomojamo turto. Jei nuomininkas turi nepilnamečių vaikų, terminas gali būti ilgesnis - iki 90 dienų.
Ar dažni priverstinio nuomininkų iškeldinimo atvejai?
Nors aprašytas procesas varginantis ir ilgai užtrunkantis, džiugina tai, kad dažnai tokie atvejai tikrai nepasitaiko. Absoliuti dauguma nuomininkų palieka turtą po rašytinio įspėjimo.
Kodėl svarbu laikytis įstatymų iškeldinimo proceso metu?
Netinkamai vykdant iškeldinimą galite susidurti su papildomomis problemomis, tokiomis kaip nuomininko teisės pažeidimai ir dėl to ilgiau trunkantis teismo procesas bei baudos.
Kaip pasiruošti iš anksto?
Nuomos sutartis
Aiškiai sudaryta nuomos sutartis yra pagrindinis dokumentas, padedantis išvengti nesusipratimų. Joje turėtų būti nurodyti:Nuomininko ir nuomotojo atsakomybės.
Terminas, per kurį turi būti ištaisomi pažeidimai.
Sąlygos, kuriomis sutartis gali būti nutraukta.
Depozitas
Užtikrinkite depozitą, kuris padengtų galimus nuostolius, jei nuomininkas sugadintų būstą ar paliktų neapmokėtas sąskaitas.Reguliari apžiūra
Sutartyje numatykite periodines būsto patikras. Tai padės pastebėti problemas dar joms nesukeliant rimtų nuostolių.
Dažniausios problemos su nuomininkais
Nuomos nemokėjimas
Dažnai pasitaiko situacijos, kai nuomininkai vėluoja atlikti mokėjimus arba jų visai neatlieka.
Tokiais atvejais būtina rinkti įrodymus (mokėjimų išrašus) ir laikytis aiškaus įspėjimo proceso.
Fiziniai pažeidimai
Sugadinti baldai, sienos ar buitinė technika.
Šios žalos padengimui dažnai panaudojamas depozitas. Jei žalos dydis viršija depozitą, galima paduoti į teismą dėl pilno žalos atlyginimo.
Netinkamas elgesys
Triukšmas, kaimynų skundai ar net nelegalios veiklos vykdymas.
Reguliari patikra ir aiškios sutarties sąlygos, jog po kelių kaimynų skundų ar policijos iškvietimų Nuomotojas gali vienašališkai nutraukti sutartį.
Kodėl verta kreiptis į profesionalus?
Jei kyla problemų su nuomininkais, mūsų NT agentūra padės spręsti net ir sudėtingiausias situacijas. Mūsų specialistai padės sudaryti tinkamas sutartis, patars dėl teisinių veiksmų bei užtikrins, kad jūsų būstas būtų apsaugotas. Susisiekite su mumis šiandien!